Anual, la 16 noiembrie, este marcată Ziua internaţională a toleranţei cu scopul de a îndemna la înţelegere şi respect reciproc, la dialog şi cooperare între culturi, civilizaţii şi popoare, pentru a descuraja atitudinile extremiste dominate de violenţă şi ură.

Această zi a fost proclamată în cadrul Conferinţei generale a UNESCO de la Paris, din 16 noiembrie 1995, când statele membre UNESCO au adoptat ''Declaraţia principiilor toleranţei'', enunţată în 1986, care defineşte termenul de toleranţă ca fiind respectul, acceptarea şi aprecierea diversităţii şi bogăţiei culturale, a manierelor de exprimare, a calităţii noastre de fiinţe umane.

Au participat la proiect elevii clasei a-IV-a ,de la Școala Gimnazială Șaroș pe Târnave.

Profesor coordonator : HORVAT ANDREEA MARIA

zt2

«Activități extrașcolare învățământ primar»