• 01
 • 02
 • javascript image slider
 • 04
1 2 3 4
css slideshow by WOWSlider.com v8.8

MIHAI EMINESCU – LECȚIE DE IUBIRE

 

Coordonator, Prof. Bădițescu Cristina

 

     Pe 15 ianuarie 2022 se împlinesc 172 de ani de la nașterea celui considerat a fi cel mai mare poet al literaturii române- Mihai Eminescu (1850-1889) În 2010 Camera Deputaților a adoptat un proiect de lege prin care data nașterii lui Mihai Eminescu-15 ianuarie- a devenit Ziua Culturii Naționale. Constantin Noica afirma că Mihai Eminescu reprezintă ”omul deplin al culturii românești.”

    Cea mai importantă voce poetică din literatura română a lăsat posterității o impresionantă creație artistică ce ocupă un loc deosebit în cultura română.

    Luni, 17 ianuarie 2022, elevi din clasele a V-a, a VII-a și a VIII-a de la Școala Gimnazială Șaroșu pe Târnave, structură a Liceului”Timotei Cipariu” Dumbrăveni  au participat la activitatea extrașcolară ” Mihai Eminescu- Lecție de iubire”, activitate coordonată de doamna  profesoară de Limba și literatura română  Băditescu Cristina. Scopul acestei activități a fost cunoașterea vieții și a activității literare a lui Eminescu, aprecierea valorilor culturii naționale, stimularea interesului elevilor pentru lectură, în special pentru poezie, stimularea creativității.

   Activitatea a constat în prezentarea PowerPoint a biografiei și activității literare a lui Mihai Eminescu , recitarea de poezii din creația marelui poet, informații mai puțin cunoscute din biografia și activitatea literară a lui Mihai Eminescu.

     Un moment interesant a fost intervenția elevei Mărcuș Dariana Veturia, din clasa a VIII-a care a citit o scrisoare redactată de ea și adresată marelui poet Mihai Eminescu. Scrisoarea, redactată cu emoție, s-a referit atât la felul în care creația lui Eminescu a modelat orizontul de așteptare al valorilor morale ale elevei cât și la felul în care limba română este folosită în prezent pe rețelele sociale de unii elevi.

     Stihurile au fost recitate de elevii Păcurariu Emilia din clasa a VII-a, Lăcătuș Tabitha din clasa a V-a și Blăjan Daniel din clasa a VII-a. A fost realizat un panou tematic.

    Elevii au participat cu bucurie și interes la această activitate, o binevenită sperantă ca astfel de activități  merită continuate.

    Încheiem cu un îndemn - de poezie, de Eminescu,de iubire ne apropiem cu sufletul având alături cuvintele lui Tudor Arghezi ” Pășiți cu grijă tăcută, feții mei/ Să nu-i călcați nici umbra, nici florile de tei/ Cel mai chemats-aline, din tot și cel mai teafăr/ Și-a înmuiat condeiul de-a dreptul în luceafăr. ” ( Inscriptie pe amforă” Tudor Arghezi)

 • mihai_eminescu PREZENTARE DEFINITIVA_001
 • mihai_eminescu PREZENTARE DEFINITIVA_013
 • 20220117_125641 (1)
 • 20220117_125955
 • 20220117_130748
 • 20220117_130841
 • 20220117_130936
 • slider
 • WhatsApp Image 2022-01-18 at 14.24.52
bootstrap slideshow by WOWSlider.com v9.0

«Activități extrașcolare învățământ gimnazial»