• 01
 • 02
 • javascript image slider
 • 04
1 2 3 4
css slideshow by WOWSlider.com v8.8

CUM  DEOSEBIM FAPTELE DE OPINII ÎN MASS-MEDIA?

 

                     În zilele de 24 și 25 noiembrie 2022 elevii clasei I B de la Liceul „Timotei Cipariu” din Dumbrăveni, au dat curs invitației Centrului pentru Jurnalism Independent și a Reprezentanței UNICEF în România și au participat la „Cea mai mare lecție din România : Cum deosebim faptele de opinii în mass-media?”2

                Activitățile desfășurate  au fost sugerate prin intermediul resurselor adaptate nevoilor de la clasă , puse la dispoziție de către inițiatorii acestei interesante lecții . Copiii au urmărit cu interes filmul „O poveste cu trei motani, doi copii și un cățel” , apoi au răspuns la provocări,  argumentând fiecare cum a știut mai bine . Au urmărit apoi  materiale video care le-au oferit clarificarea termenilor „fapt” și „opinie”, pe înțelesul lor. Prin jocul de rol „Animalul meu de companie” au fost îndemnați să dea exemple de fapte și opinii. S-au descurcat foarte bine, apoi au colorat cu plăcere o  fișă pusă la dispoziție de inițiatorii activității , pe care au identificat, din nou, fapte și opinii.

                 Până la finalul activităților, Ștrumfii Isteți ai  clasei I B, au înțeles foarte bine care a fost scopul acestei lecții : decodarea mesajelor care ajung la ei prin mass-media.

                                                         

         Profesor pentru învățământul primar Mirela Florea

 • Foto Fapte si Opinii
 • Foto Fapte si Opinii_2
 • Foto Fapte si Opinii_3
 • Foto Fapte si Opinii_4
 • Foto Fapte si Opinii_5
 • Foto Fapte si Opinii_7
 • Foto Fapte si Opinii_8
 • css image slider
 • Foto Fapte si Opinii_10
carousel jquery by WOWSlider.com v9.0

 

 «Activități extrașcolare învățământ primar»