• 01
 • 02
 • javascript image slider
 • 04
1 2 3 4
css slideshow by WOWSlider.com v8.8

                                         ZIUA INTERNAȚIONALĂ A ZÂMBETULUI

zambet

                                     

         "Zâmbește! Nu știi niciodată cui îi poți face ziua mai frumoasă!"- Pera Novacovici

         Astăzi, 7 octombrie 2022, noi, Ștrumfii isteți ai clasei I B , am  înțeles de ce se sărbătorește Ziua Internațională a Zâmbetului : zâmbetul este molipsitor, unește oamenii, înseamnă apreciere, bucurie sau mulțumire,  ne prelungește viața!

        Ideea de a avea o astfel de zi îi aparţine artistului american Harvey Ball care a creat smiley face, şi care, în 1999, a decretat ca prima zi de vineri din octombrie să devină Ziua Mondială a Zâmbetului şi a faptelor bune.

          În această zi, oamenii sărbătoresc zâmbetul în mod creativ şi distractiv, sunt ajutaţi cei în nevoie, se organizează evenimente amuzante în spitale sau se încearcă stabilirea de noi recorduri ale feţelor zâmbitoare.

          Smiley face a intrat în cultura populară ca simbol al bunăvoinţei şi al veseliei, imaginea fiind folosită pentru a exterioriza emoţiile pozitive, în special în mesajele transmise prin poşta electronică

                                                      Voi ați zâmbit azi?

                                                                                           Prof.înv.primar Mirela Florea

 • foto
 • foto_2
 • foto_3
 • foto_4
 • foto_5
 • Image1
 • Image2
 • Image3
 • Image4
 • bootstrap slideshow
 • Image6
slider by WOWSlider.com v9.0

«Activități extrașcolare învățământ primar»